Тема:
Василь Стефаник «Камінний хрест». Трагедія переселення галицьких селян до Канади.
Еміграція: надії на краще життя чи їхній крах?
Мета:
Розкрити ідейно-художній зміст новели «Камінний хрест»; ознайомитися з
трагедією переселення галицьких селян та
причинами еміграції в Україні; розкрити зміст проблемного питання «Еміграція:
надії на краще життя чи їхній крах?»; розкрити символічну назву твору;
прищеплювати любов до рідного краю, виховувати відповідальність за долю своєї
держави.
Перебіг уроку:
І.
Організаційний момент.
- Доброго дня, дорогі десятикласники та шановні
вчителі.
ІІ.
Оголошення теми, проблемного питання та мети уроку.
Слайд №1
Слайд №2
Слайд №3
-
На партах у кожного з вас лежать
кольорові листочки запишіть на них свої очікування від уроку та прикріпимо їх
на дерево очікувань, а в кінці уроку з’ясуємо чи справдилися ваші очікування.
ІІІ.
Актуалізація опорних знань учнів.
-
На минулому уроці ви ознайомилися із
життєвим та творчим шляхом відомого українського письменника Василя Стефаника.
І щоб перевірити ваші знання, здобуті на попередньому уроці, я підготувала літературний диктант, на запитання якого ви
маєте дати відповіді так чи ні.
Літературний диктант
1. В.
Стефаник народився в селі Русів Снятинського повіту. (Так)
2. В.
Стефаник навчався у Снятинській гімназії. (Ні, Коломийській)
3. В.
Стефаник входив у «Покутську трійцю». (Так)
4. 7-й
і 8-й класи закінчив у Коломиї. (Ні, Дрогобичі)
5. Після
закінчення гімназії Стефаник їде до Кракова, вступає на медичний факультет
університету. (Так)
6. За
передвиборчу антишляхетську агітацію Стефаника заарештували і привезли у
Коломийську тюрму. (Так)
7. Після
смерті матері залишив університет. (Так)
8. У
1908 р. одружився з дочкою священика Ольгою Гаморак? (Так)
9. Перші
роки після одруження живуть у с. Русів. (Ні, Стецеві)
10.
У
1908р. Стефаника обирають депутатом до австрійського парламенту. (Так)
11.
Після смерті дружини Стефаник виховує двох
синів. (Ні, трьох)
12.
Стефаник працював у літературному напрямі
експресіонізму. (Так)
-
Обміняйтеся зошитами. За кожну правильну
відповідь ви отримаєте один бал.
Слайд №4.
-
У
кожного з вас на парті лежить таблиця
оцінювання. Виставіть у неї свою оцінку. За кожен вид роботи ви отримуватимете
бали, в кінці уроку їх підрахуєте, виведете середнє арифметичне – це і буде
ваша оцінка за урок.
ІV.
Вивчення нового матеріалу.
-
На сьогодні ви прочитали новелу В.
Стефаника «Камінний хрест». Яка тема цього твору?
(Показ
переселення української родини в Канаду
на постійне місце проживання )
-
Як називається явище, коли люди
виїжджають на постійне місце проживання в іншу країну?
(Еміграція)
-
Які проблеми порушує автор у творі?
(Проблема
батьків і дітей, зв'язок всього з рідною землею, проблема еміграції)
-
Сьогодні впродовж уроку ми постараємося
розв’язати проблему, то що ж для українського народу еміграція: надії на краще
життя чи їхній крах?
Звучить
музика «Чути «кру-кру-кру»
Вчитель:
Журавлі відлітали у вирій. Відлітали,
щоб більше не повернутися. Безмежна туга і печаль розносилася по цілому світу
від того плачу журавлиного. І ось уже більше століття минуло тому , здається,
вічному і безкінечному пташиному лету, а зранене серце щемить і тужить; і
скочується пекуча скорботна сльоза у
роз’ятрене серце матері- України. Для неї однаково дорогі всі її діти, де б
вони не жили. І неможливо виміряти, осягнути її, нашу і їхню тугу. Хто ж нині
ті журавлі, що не змогли дочекатися весни на Батьківщині, відлетіли у вирій і
так надовго там залишилися? Це наша українська родина, розкидана по Америці,
Бельгії, Канаді, Англії, Італії, Іспанії, Португалії. Та хіба перелічиш всі її
притулки?
Живуть землі співучої сини
В Америці, Канаді й
Аргентині.
Їм сняться рідні села і
лани,
І очі мавок,
незбагненно сині,
Летять роки, як сиві
журавлі,
Немов журба, сльоза
лягла на вії,
І не дає заснути до
зорі
Щемлива, наче пісня,
ностальгія…
-
Яка ж сила примусила розійтися наш
український народ по світу?
Випереджувальне
завдання з'ясувати
причини еміграції.
Після революції 1848
року Галичина, Закарпаття та Буковина були найбіднішими в Європі.
Промисловість, торгівля були слабо розвиненими. Бідняки розорювалися, а багатії
скуповували за безцінь їх землю. Розорені селяни, не знайшовши роботу у містах,
вирушали на заробітки в Чехію, Угорщину чи взагалі за межі Австро-Угорщини.
Західноукраїнського
селянина знала вся Європа. На початку ХХ століття почалася еміграція
українського населення в Америку. Причинами такого явища стало безземелля чи
малоземелля, безробіття, нестерпні податки, хронічне голодування. У пошуках кращого життя українці
ринули за кордон.
-
Які причини еміграції назвав В. Стефаник
у своєму творі? Знайдіть і зачитайте уривок, чому родина Івана Дідуха вирішила емігрувати?
(Зачитують цитату з твору)
-
Ще будучи студентом Краківського
університету, Стефаник стає свідком першої хвилі еміграції. Він згадує, що коли
навчався в Кракові, тому йому доводилося спостерігати , як мандрують у світи
його земляки-емігранти. Враження було гнітюче, розпачливе.
Потім була друга хвиля еміграції,
третя…
Слайд №5.
-
В основу написання твору «Камінний
хрест» , а його було написано у лютому 1899 року, лягли реальні події. Стефан
Дідух (у творі Іван), емігруючи до Канади, поставив на своєму полі камінний
хрест. Він і понині стоїть на найвищому горбі у Русові.
Слайд №6
Робота
у групах.
1-ша
група: Записати композиційні елементи новели.
2-га
група: Дати заголовки кожному розділу новели.
-
Що ви знаєте про Івана Дідуха, про його
минуле? Ким він був до війська? Свої відповіді підтверджуйте цитатами з твору.
-
Як Іван Дідух працював на своєму
клаптику землі? Зачитайте уривок з твору і одночасно переглянемо уривок з
фільму режисера Леоніда Осики, який був відзнятий у 1968р. на кіностудії ім..
Довженка.
Слайд №7.
-
Які висновки можна зробити після
побаченого і почутого?
(Тут
показано тяжку каторжну роботу, неймовірний тягар, що бере на себе Іван,
жаліючи навіть коня. Людина доведена до стану робочої худоби.)
-
А чи давала така тяжка праця результат? (Так «політки були добрі»)
-
До чого доробився за своє життя головний
герой, знайдіть та зачитайте.
-
Як прозивали Івана в селі? Чому?
-
Чи мала його сім’я ще поле ?
-
Чому Іван обробляв горба самостійно? Про що це
свідчить?
-
Чому Іван вирішив попрощатися з жінкою
перед людьми? (Передчуття смерті)
-
З яким проханням звертається Іван Дідух
до односельців?
-
Чи шанують Івана люди у селі?
-
Як передано біль і тугу Івана Дідуха?
(Ціла
хата заридала – знак душевного стану родини, дружина очепилася порога руками –
символ рідного краю)
-
Яким був психологічний стан головного
героя?
(Я
б виділила дві основні цитати з твору, що характеризують його психологічний
стан)
Слайд №8.
-
Давайте переглянемо ще один фрагмент
фільму (танець Івана), зверніть увагу на те, як актор вдало передає внутрішній
стан героя.
Слайд №9.
-
Яке враження справив на вас танець?
(Гнітюче
враження, бо горе керує його рухами, розпач у серці. Враження таке, ніби танцює
божевільний. Цей танець – це крик душі. Проводи на чужину нагадують похорони з
масовим голосінням. Саме так автори фільму відтворили цей момент.)
-
У чому ж трагедія Івана Дідуха?
(Трагедія
Івана Дідуха у тому, що душа його залишається біля рідного порога, вона хоче
знайти спочинок у рідній землі. Тому він і поставив хрест на знак своєї
духовної смерті.
Трагедія
Івана Дідуха – трагедія всього краю, що несе камінний хрест нестатків і відчаю.
-
Давайте складемо психологічний портрет
головного героя у формі інформаційного гроно.
Слайд №10.
Завдання
в групах.
1 гр. - Напишіть моральні риси та людські якості
Івана Дідуха.
2 гр. – Соціальний
стан.
-
Тож які образи символи використав автор
у творі? (Горб, хрест, камінь, поріг,
хата, танець, прізвище героя)
Слайд №11.
-
Саме прізвище героя є теж символічним. Я
сьогодні принесла вам дідуха – цей хлібний сніп є основою життя.
-
А чи є символічною назва новели?
-
З чим асоціюється у вас камінний хрест?
Слайд №12.
-
Події, що описані в творі відбуваються у
кінці ХІХ поч.. ХХст. А що змушує емігрувати людей за кордон у ХХІ ст.
(Тяжке
економічне становище, багато фабрик і заводів почали затримувати заробітну
плату, а деякі підприємства і зовсім закривались.)
Слайд №13.
-
Чи є
щось позитивне у еміграції?
-
Чи є
негативне?
(Нелегка
доля чекала заробітчан – приниження гідності, зневага, торгівля людьми,
використання людей як дешевої робочої сили).
-
А
переважає, на вашу думку, позитивне чи негативне?
-
То що ж
для народу еміграція: надії на краще життя чи їхній крах?
-
А автор
твору схвалює чи засуджує еміграцію? Це і є основна думка цього твору.
V. Підсумок уроку.
-
Чи
справдилися ваші очікування від уроку? Чи досягли ми поставленої мети?
Трагедія,
що відбулася століття тому в хаті головного героя новели “Камінний хрест” Івана
Дідуха, у його зболеній душі, душах сотень тисяч галичан, спонукає нас
замислитися над сенсом життя, долею України і власною долею.
Висновок
робіть самі. Я лише хочу застерегти: якщо наважитеся на вирішальний крок,
робіть його розважливо, бо тільки в ріднім краї навіть дим солодкий та коханий.
І нема на світі іншої України, немає іншого Дніпра, а рідна земля і в жмені
мила, і кожна травинка свій корінь має.
Летіть, летіть, нестримні журавлі,
Через усі держави і
кордони,
Несіть привіт від рідної землі
Усім, хто в неї вірив
безборонно,
Усім, хто зміг у серці зберегти
І землю ту, і мову ту єдину,
Хто
крізь усі негоди і світи
В собі проніс любов до України.
(А. Матвійчук).
Тож нехай у кожному серці полум’яніє вогонь любові до рідної
Батьківщини. Тож хай кожен з нас розумом своїм і серцем зрозуміє і відчує всі
ті труднощі, які сьогодні випали на долю України, зуміє пережити їх, зуміє повірити в щасливе майбутнє рідного
краю, народу.
Тож любіть Україну, дбайте про неї.
Вона – наша Мати. А матері –
не вибирають.
VІ.
Домашнє завдання. Слайд №14. Оцінювання.
Немає коментарів:
Дописати коментар