Тема:    Однорідні   члени   речення.   Тренувальні   вправи. Біблія.
Мета: закріпити знання учнів здобуті на попередніх уроках з даної теми, розвивати вміння визначати однорідні члени в реченні і будувати з ними речення, виховувати шанобливе ставлення до Біблії.
                                                            Хід уроку:
                                         Усіх до Книги закликаю:
                                         Читаймо Біблію відвічну, -
                                         Вона — правдива путь до раю,
                                   Дає й дорогу сьогобічну...
                                                                     Іван Огієнко
I.  Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми продовжуємо працювати над темою "Однорідні члени речення". Закріпимо свої знання, здобуті на попередніх уроках з цієї теми через виконання тренувальних вправ. Звернемося також з вами і до Біблії. Епіграфом до нашого уроку будуть слова з твору І. Огієнка (зачитую)
І. Огієнко - це православний митрополит відомий під іменем Іларіон.
1.  Робота над змістом епіграфу.
-        Як ви розумієте ці слова?
-        Чому слово Книги написано з великої літери?
-        До чого закликає нас автор?
Так, звичайно, Біблія - це Книга Книг, найважливіший, найбільшчитаний, перекладуваний і коментований твір. Це священна книга християн. Це зібрання Священних Писань, які, з одного боку, подають відомості про давню історію народу, а з другого - представляють уявлення про світ.
II.  Актуалізація опорних знань
2.    Перевірка домашнього завдання.
На домашнє завдання вам було написати твір-мініатюру за картиною Сергія Гановського "Поцілунок Іуди", іншим учням, які вважали, що це завдання їм не під силу було виписати з Біблії речення з однорідними членами. (Кілька учнів зачитують свої твори за картиною, написані вдома. Інші зачитують речення, виписані з Біблії з однорідними членами. Задаю додаткові запитання:
-        Які члени речення називаються однорідними?
-        Як поділяються однорідні члени в реченні?
-        Яким зв'язком поєднані однорідні члени речення? (Виставляю оцінки.)
III. Робота над навчальним матеріалом.
(Роздаю учням кольорові листочки, за кольорами яких учні повинні об'єднатися в групи).
3. Робота біля дошки. (Один учень йде до дошки записати речення, інші - в зошитах, роблять  його  повний синтаксичний розбір і малюють схему).
Тіло людини створив Бог із землі і вдихнув у неї безсмертну душу.
     - Яким зв'язком поєднані однорідні члени речення?
-        З чого це видно?
4. Робота в групах.
- Перед вами стоять різнокольорові листочки . подальшу роботу на уроці ми будемо проводити в групах. Але для цього вам потрібно змінити свої робочі місця. У кого листочки ... кольору сядьте за цей стіл, іншого - за цей, треті - за цей. Кожна група отримує своє завдання. Але у кожній групі нам потрібен ще консультант. Тому, я думаю, що в цій групі буде консультантом.......
а). Завдання для першої групи.
Пояснити значення фразеологізмів. Один із фразеологізмів введіть в речення так, щоб в ньому містилися однорідні члени.
Іудин поцілунок (зрада, лицемірство)
Каїнова печать (злочин, вбивство)
Співати Лазаря (прибіднюватися)
Пісня Пісень (найкращий)
Блудний син (повернення заблудлого)
Альфа і омега (початок і кінець)
Заблудла вівця (людина, яку треба навернути)
Нести свій хрест (покірність долі, велике страждання)
5. Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі й Богу поклоніться,
За щасливий день вчорашній,
І до сонця потягніться,
Веретеном покрутіться,
Раз - присядьте, два - присядьте
І за парти тихо сядьте.
-   Пам'ятайте, що ми раз живемо на цьому світі, то ж мусимо прожити це життя гідно, з вірою у серці, з любов'ю до всього, що нас оточує.

Зараз трохи поміркуємо. Поверніть свої ручки іншою стороною і уявіть, що ви говорите в мікрофон. Які відповіді ви б дали на таке запитання?
-        Чому вчить нас Біблія?
-        Які моральні цінності почерпнули люди з Біблії?
-   А кого чи що може любити людина в житті?
 Наступним завданням для вас буде написати твір-мініатюру на одну із таких тем (за власним вибором)
•       Лише любов відчинить всі замки.
•       Живе любов в цім незбагненнім білім світі.
•       Любов'ю всі серця зігріті.
А хто вважає, що це завдання йому не під силу, то на дошці записане речення: зробіть його синтаксичний розбір.
Записати речення і зробити їх синтаксичний розбір. Зробити розбір слова випробовування за будовою
1.  Немає людини праведної на землі, що робила б добро і не грішила.
2. І що вам з того, що завоюєте цілий світ, а душу загубите.
3. Зло може бути зіслане і як кара, і як випробування, і як очищення, і як пересторога.
4. Не можна служити Богові і мамоні.
-   Хто такий мамона?
5.  Любов - найкращий бальзам для всіх людських ран, від усякої хвороби.
б). Завдання для другої групи.
Виписати з тексту речення з однорідними членами, підкреслити слово до якого вони відносяться в реченні. Зробити фонетичний розбір слова заздрість.
У Адама та Єви було багато дітей. Старших синів звали Каїн та Авель. Каїн був землеробом, Авель - пастухом.
Якось брати вирішили принести Богові щиру і безкорисливу жертву. Каїн взяв для цього плоди оброблюваної ним землі, але не потурбувався, щоб вони були найспілішими і найкрасивішими. Але Авель приніс і поклав на жертовник найкращу свою овечку. Богові був приємний подарунок Авеля, і на знак цього дим на жертовнику пастуха піднімався догори. А недбалої жертви Каїна Бог не прийняв: адже, вона була не щирою, і тому дим від Каїнової жертви стелився по землі.
Каїн дуже засумував, і серце його сповнилося заздрістю, ненавистю до брата. Бачачи це, Господь застеріг Каїна: "Чому ти засмутився, і від чого схилилась твоя голова? Гріх заволодів тобою, але ти повинен себе взяти в руки." Проте Каїн не прислухався до слів Господа. Гнів охопив і засліпив його,
-   Чи знаєте ви як закінчилася ця притча?
  в). Завдання для третьої групи.
Хто вухо своє затикає від зойку убогого, то й він буде кликати і не отримає відповіді.
IV. Підсумок уроку.
-        Чи досягли ми з вами поставленої мети?
-        Про що велася мова на сьогоднішньому уроці? Отож,   будьте   віруючими   людьми.   Нехай   у   вашому серденьку не згасає любов до Бога, до Біблії. Живіть за її законами і потрапите до Царства небесного.
V. Домашнє завдання.
I - варіант - Вправа 146.

II - варіант - Вправа 147.

Немає коментарів:

Дописати коментар