Тема. Спиридон Черкасенко «Маленький горбань». Людина

починається з добра.

Мета: познайомитися із життєвим та творчим шляхом  С. Черкасенка

та змістом оповідання “Маленький горбань”;  удосконалювати

навички роботи з текстом; аналізувати образ Павлика, його характер,  

поведінку, вчинки, стосунки з  дітьми, ставлення до нього інших

персонажів; розвивати вміння висловлювати міркування про красу

зовнішню і красу людської душі, сенс щастя людини; виховувати

почуття доброти, милосердя, вміння співпереживати.

                                              Хід уроку.

I. Організаційний момент

- Дітки, давайте повернемося до гостей, що завітали до нас на урок і

побажаємо їм добро дня.

- А я бажаю вам доброго настрою і наполегливої праці на уроці.

- Сьогодні я пропоную поговорити про вічні, непідвладні часу

цінності - добро, милосердя, щастя, красу людської душі.

1. Прийом «Мікрофон»

- Як ви вважаєте чи потрібно нам сьогодні говорити про добро?

- Яку людину можна назвати красивою?

-  То ж яка краса в людині важливіша внутрішня (краса людської

душі) чи зовнішня?

 2. Випереджувальне завдання (дівчинка читає уривок напам`ять з

оповідання «Маленький горбань»)

- Чи впізнали ви хлопчика?

- Так, це Павлик – герой оповідання Спиридона Черкасенка

«Маленький горбань», яке ви прочитали вдома.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку. (Слайд №1)

(Тему учні записують у зошити.)

Сьогодні на уроці ми попрацюємо над змістом цього оповідання

познайомитися із життєвим та творчим шляхом  С. Черкасенка;

удосконалюватимемо навички роботи з текстом; аналізуватимемо

образ Павлика, його характер, поведінку, вчинки, стосунки з  дітьми,

ставлення до нього інших персонажів; розмірковуватимемо про красу

зовнішню і красу людської душі, сенс щастя людини.

1. Мета (Слайд №2 )

2. Епіграф (Слайд №3)

Живи, добро звершай,

Та нагород за це не вимагай!

 Хай оживає істина стара:

 Людина починається з добра.                                                      

                                              Л.Забашта

-  Як ви розумієте ці слова Любові Забашти?

3. Дерево очікувань.

– Що ви чекаєте від уроку? Запишіть свої очікування на листочках,

що лежать у вас на партах і прикріпіть на дерево очікувань. А щоб

вам легше було визначитися послухайте поезію Любові Забашти:

(Слайд №4)

                 Людина починається з добра

                 Із ласки і великої любові,

                 Із батьківської хати і двора,

                 З поваги, що звучить у ріднім слові.

                 Людина починається з добра

                 З уміння співчувати, захистити.

                 Це зрозуміти, всім давно пора,

                 Бо ми прийшли у світ добро творити.

                 Людина починається з добра,

                 Із світла, що серця переповняє.

                 Це істина, як світ, така стара,

                 А й досі на добро нас надихає

                                                      (Л.Забашта)

4. Ознайомлення з життєвим та творчим шляхом письменника.

а) Портрет (Слайд №5)

- Двоє учнів нам підготували розповідь про автора оповідання.

Уважно послухайте і дасте відповідь на питання: Ким Спиридон

Черкасенко був у житті?

б) – Можемо скласти таке інформаційне гроно(Слайд №6)

в) Демонстрація збірки «Маленький горбань» (Слайд №7)

5. Робота над змістом оповідання.

- Чим схвилювало вас це оповідання?

- Які моменти вас найбільше вразили?

6. Словникова робота. (Слайд №8)

- Щоб краще зрозуміти зміст оповідання давайте з`ясуємо тлумачення

деяких слів, що є для вас незрозумілими.

- Яким перед вами постав образ Павлика?(Знайдіть і зачитайте цитати

з тексту)

- Чи можна сказати, що у хлопчика велике серце?(Вміє відчувати

чужий біль, переживає за казкових персонажів, за їхню долю, любить

природу і береже її, вміє пробачати)

- Чому Павлик грався не з хлопцями, а з дівчатами? (Де про це

написано у творі)

- Хто з героїв у творі протиставляється Павликові?

- Як автор характеризує Захарка? Зачитайте.

- В якому епізоді твору найбільше проявляється жорстокість Захарка?

(Зачитайте)

7. Асоціативний диктант. (Слайд №9)

- Порівняйте доброго, але кволого фізично Павлика і здорового

розбишаку Захара. Запишіть у 2 колонки слова, що асоціюються з

особами цих хлопчиків.

   Добрий, щирий, шибеник, ввічливий, чуйний, жорстокий,

байдужий, співчутливий, фантазер, забіяка, курить тютюн,

духовно багатий.

8. Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі й Богу поклоніться

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться,

Веретеном покрутіться,

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

9. Робота в групах.

- Далі роботу на уроці продовжимо у групах. Групи об`єднаємо так,

як ви уже сидите. Тепер кожна група отримує назву, а відповідно до

назви і завдання

                               І група «Актори»

- Розподіліть самостійно між собою ролі та підготуйтеся

зачитати уривок, вказаний у завданні.

                                   ІІ група «Критики»

- Випишіть з ІІ розділу звертання . Дайте відповідь на

запитання: « Чи можна за цими звертаннями визначити

ставлення матері до своєї дитини?»

                              ІІІ група «Письменники»

- Напишіть коротенького листа Захаркові і подумайте, що б ви

йому порадили.

                                  ІV група «Читачі»

- Напишіть композиційні елементи цього оповідання

- Молодці, дітки, ви впоралися із завданням на уроці.

- Прочитайте роздуми дідуся про долю свого внука.

- Чи погоджуєтеся ви з цими словами?

- А як ви думаєте, чому Бог між нами здоровими людьми поселяє

таких як Павлик?

- А чи можете ви назвати людей з обмеженими можливостями, які

адаптувалися у суспільстві, змогли стати відомими, досягли успіхів?

Подивіться на світлини ось цих відомих людей.

(Слайд № 10) Діана Гурцька - співачка, сліпа від народження;

(Слайд № 11) Микола Бідняк – відомий художник, утратив кисті

                         обох  рук, свої картини малює, тримаючи пензля в

                         зубах.

(Слайд № 12) Сергій Єрмаков – дизайнер, будучи повністю сліпим,

                        створює красу від якої неможливо відвести очей.

(Слайд № 13) Надія Стефурак – параолімпійська чемпіонка з

                         біатлону  у Ванкувері, наша землячка із Забережжя.

- Ми не знаємо щасливі ці люди чи ні, бо щастя – це стан

людської душі і кожен розуміє його по-різному.

Часто люди нарікають на свою долю,  не розуміючи, що щасливі вже

тим, що народилися здоровими фізично та розумово. Бо поряд із нами

живуть люди, які обділені можливістю пересуватися, бачити, чути,

говорити, але інтересу до життя вони не втратили. Проте є серед них і

такі, що не проявили себе нічим особливим.

В Україні живе 2 мільйони одиноких людей, 200 тисяч не здатні себе

обслуговувати, 15 тисяч проживають в будинках-інтернатах. Їх

об’єднає немічність і самотність. Цифри ці сумні, але це – правда

життя.

 - Як ви думаєте, чим ми можемо допомагати їм?

(Такі люди не повинні відчувати себе самотніми, про них має дбати

не лише держава, а й люди, що їх оточують, ставитися до них

потрібно доброзичливо, не підкреслюючи їхню ваду, давати їм

зрозуміти, що вони рівні серед людей, що до їхніх думок

прислухаються, що вони потрібні і цікаві не лише своїм рідним, а й

іншим людям).

- Отже яка тема цього оповідання?

- А основна думка?

- Подивіться уважно чи правильно складено план оповідання.

Де я помилилася?

                         План (Слайд №14)

1. Павлик – онук діда Антипа.

2. Пташині гнізда.

3. «Лагідний, добрий, чарівний світ нениних казок».

4. Дружба з дівчатками.

5. Вміння прощати.

6. Дід переживає за подальшу долю внука.

- Чим закінчується оповідання?

- Чому Павлик пробачив Захарка?

- А чи зуміли б ви пробачити людині, що заподіяла вам зло?

- Ще раз повернімося до епіграфу уроку. (Зачитую епіграф)

( Слайд № 15)

- Запам’ятайте такі істини:

Роби добро – добре й тобі буде.

Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла сподівайся.

Користуйтеся ними в житті завжди і пам’ятайте, що від нещастя ніхто

не застрахований, а вище за десять Божих Заповідей у світі немає

нічого.

- А тепер зачитаємо, що чекали ви від уроку і чи справдилися

ваші очікування?

- Чи досягли ми поставленої мети на уроці?

    Оцінювання.

ІV. Домашнє завдання.

Я підготувала вам кілька завдань, а ви виберіть те завдання, яке

вважаєте, що виконаєте найкраще.

Немає коментарів:

Дописати коментар