Тема: Л. Українка. Поема «Давня казка». Ідея вільної творчості, вільнолюбства людини, розуміння нею життєвих цінностей.
Мета уроку: поглибити знання про життєвий і творчий шлях Лесі Українки, з'ясувати погляди поетеси на призначення  мистецтва і митця, розглянути проблему морального вибору людини та розуміння нею життєвих цінностей, дослідити у творі «Давня казка» ідею вільної творчості, вільнолюбства людини; розвивати в учнів вміння аналізувати художні твори, самостійно робити висновки, працювати з текстом; виховувати любов до літератури, мистецтва слова.
Обладнання: діапроектор; портрет Л. Українки; дидактичні матеріали.
Епіграф: Я на гору круту крем'яную
Буду камінь важкий підіймать
І, несучи вагу ту страшную,
Буду пісню веселу співать.
(Л. Українка «Соntra spem sрего»)
Девіз уроку: Я в серці маю те, що не вмирає ...
Л. Українка
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Пролунав уже дзвінок в
Всіх покликав на урок.
Тож сідайте всі зручненько
І працюйте уважненько.
        Сьогодні у нас незвичайний урок - «Урок - творча майстерня» (слайд №1)
        Ключовими словами до уроку будуть слова «талант - пошук - майстер»
II.  Оголошення теми уроку та робота над епіграфом. (Слайд №2)
•   Як ви розумієте ці слова?
Так, адже Л. Українка написала ці рядки уже будучи хворою на туберкульоз, але вона ні на одну мить не втрачала надії на щасливе життя, і якою б не була її ноша, вона гідно підіймалася вгору, маючи бажання залишити по собі слід, вона не здавалася, не падала у відчай, а веселилася, пишучи свої вірші, співаючи пісень.
III. Девіз уроку. (Слайд №2)
•   Що може мати в серці людина?
Подумайте і запишіть за принципом «Доміно».
IV. Оголошення мети уроку. (Слайд №3)
V. Перевірка домашнього завдання (робота в групах).
1  група - розказати про дитячі роки Л. Українки та її родину. (Слайд №4)
2  група - розказати про коло друзів Л. Українки, навчання та захоплення. (Слайд №5)
3  група - розказати про літературну діяльність Л. Українки. (Слайд №6)
VI. Робота над змістом твору.
•   Коли і де вперше було опубліковано твір?
•   Передайте коротенько зміст твору.
1. Завдання в групах
1 група - визначте тему та ідею твору.
2  група - експозицію та зав'язку
3  група - кульмінацію та розв'язку
Свої відповіді підтвердіть цитатами з твору.
2.  Бесіда.
За жанром «Давня казка» є ліро-епічна соціальна поема-казка.
•   Як ви думаєте чому казка?
(Має зачин, як у казки, події відбуваються в давно минулі часи, в якійсь невідомій країні, головні персонажі, поет і Бертольдо, зустрічаються тричі, як і в казках)
•   Знайдіть і зачитайте цитати з твору, що підтверджують казковість.
3.  Головними героями у творі є поет і Бертольдо. За «Методом мікрофон»
висловіть свої думки:
        Яким ви уявляєте собі поета (зачитайте цитати образу)?
        Яким ви уявляєте Бертольдо (цитати)?
        3 яким проханням звернувся Бертольдо до поета на початку твору?
        Якою була Ізідора?
4.  Прослухайте уважно уривок з твору і випишіть слова, якими її назвав
поет у серенаді. (Слайд №7)
-   Як ви думаєте, чи підібрав би такі слова Бертольдо самостійно? Чому?
5.  Складіть інформаційне гроно до образів
1  група - образу поета (Слайд №8)
2  група - образу Бертольдо (Слайд №9)
3  група - образу Ізідори
6.  Бесіда.
-         Чому, живучи самотньо, поет не був самотнім?
-         Як поетове слово впливало на графа?
-         Яким лихом погрожував лицар поетові? Знайдіть цей епізод у творі.
-    За що лицар пропонував поетові золото?
7.  Визначення проблем і мотивів порушених у творі «Давня казка».
(Слайд №10)
-    Які художні засоби використала Л. Українка у творі?
8.  Робота в зошиті.
I - група - випишіть метафори, що характеризують образ поета та лицаря;
II - група - випишіть епітети;
III - група - антитези.
-         У чому поет вбачає своє призначення?
-         Чому поет вважає, що навіть перебуваючи у тюрмі, він буде вільним?
-         Зачитайте яким чином було покарано поета за його пісні, вільне слово.
-         Чим образ поета був пов'язаний із самою Л. Українкою? Зачитайте ще раз епіграф.
9.  Робота в групах.
(Слайд №11)
I група - скласти сенкан до образу поета;
II група - скласти сенкан до образу Бертольдо;
III група - з поданих прислів'їв вибрати ті, які стосуються поета, і ті, які
стосуються образу пана.
        За рідний край і життя віддай.
        Ворога напій і нагодуй, а ворог ворогом таки буде.
        Хто людям добра бажає, той і собі має.
        Ласий на гроші, як кіт на сало.
        На язиці медок, а на душі льодок.
VII. Підсумок уроку.
-         На кого в житті ви б хотіли бути схожими на поета чи Бертольдо?
-         Чи потрібні нам поети? Яка від них користь?

VIII. Оцінювання. Домашнє завдання. (Слайд №12)
Вивчити уривок напам'ять. Виписати цитати образів по варіантах.


Немає коментарів:

Дописати коментар