Тема: «Морально-етичні проблеми в казці Галини Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»:
добро і зло, відповідальність за свої вчинки»
Мета:
·
навчальна: продовжити знайомити учнів з творчістю дитячої
письменниці, зі
змістом повісті-казки; поглибити вміння учнів характеризувати героїв та їхні
вчинки, визначати морально-етичні проблеми твору; формувати вміння
аналізувати вчинки інших та власні;
·
розвивальна: розвивати вміння робити висновки;
·
виховна: виховувати прагнення
доводити усі розпочаті справи до кінця; сприяти вихованню
позитивних рис характеру, прагнення робити добро.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації, роздатковий матеріал, текст повісті-казки, мультимедійні засоби навчання
Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації, роздатковий матеріал, текст повісті-казки, мультимедійні засоби навчання
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
І. Організаційний момент
-
Давайте
привітаємося із гостями, що завітали до нас на урок.
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо .
Роботу швидше починаймо
хочу прикріпити смайлика, який даруватиме вам гарний настрій для роботи на уроці. А ще
такі смайлики лежать у вас на партах. Сьогодні вони – це ваші зароблені бали.
За кожну правильну відповідь та активну роботу на уроці ви будете брати собі
смайлика, а в кінці уроку ми підрахуємо їх – це і буде ваша оцінка за урок. Тож
бажаю вам успіху.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку. (Слайд №1)
-
Розгорніть свої зошити і запишіть тему уроку
Сьогодні :
-
Продовжимо
знайомство зі змістом казки-повісті;
-
визначамо морально-етичні проблеми твору;
-
будемо аналізувати вчинки персонажів та власні;
У нас сьогодні незвичайний урок, а урок-подорож в казкову
країну.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, перевірка домашнього
завдання.
З раннього дитинства нас супроводжують казкові герої.
Казка – це чарівна країна. Це давній і мудрий порадник. Це вона дає нам перші
уявлення про добро і зло, правду і кривду, чесність і справедливість. То
сьогодні ми знову помандруємо у світ казки.
Епіграфом до уроку
стануть слова святого Івана Боско(Слайд
№2)
Якомога краще виконуйте
те, що маєте
робити.
Сьогодні роби все так, щоби завтра не мав ти
червоніти від сорому.Сьогодні роби все так, щоби завтра не мав ти
-
Як ви розумієте ці
слова?
-
Кожна людина
повинна відповідально ставитися до своє праці, нести відповідальність за свої
вчинки, бо навіть найменша праця буде винагороджена Богом.
Отож сідаємо у казковий потяг і поїхали.
Станція перша
«Пізнавальна»
-
Хто написав твір
«Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»?
-
Що ви знаєте про
письменницю?
-
До якого жанру
належить твір «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»? Чому?
-
Подивіться, до нас хтось завітав. Як вас звати?
Аля:
Привіт. Мене звати Галина, а батьки називають Алею. Я вже до цього звикла. Я не люблю доводити справи до кінця! Все мені дуже швидко набридає. Нещодавно потрапила до країни Недоладії. Там я зустріла дивних мешканців. Про те, що зі мною трапилося, дізналася письменниця Галина Малик, і написала
повість – казку про мої пригоди. Я хочу додому, допоможіть
повернутися.
-
Як ви , діти, думаєте, ми зможемо Алі допомогти?
-
Діти, кожне оповідання чи казка чомусь нас навчає. Автор
завжди порушує якісь запитання, на які потрібно знайти відповіді, звернути
увагу, тобто порушує якісь проблеми, які ми з’ясуємо під час уроку.
-
Отож продовжуємо свою казкову подорож.
Але, щоб потрапити до казкової
країни, ми повинні виконати завдання.
Гра «Лови помилку». Прочитайте цитати взяті з повісті-казки, знайдіть та виправте помилки. (Слайд №3,4)
Гра «Лови помилку». Прочитайте цитати взяті з повісті-казки, знайдіть та виправте помилки. (Слайд №3,4)
-
Молодці, ви
впоралися! Отож скажемо чарівні слова
Недо-роби!
Недо-пиши!
Недо-почни!
Недо-лиши!
І недо-їж!
І недо-пий!
І в Недоладію
Мерщій!
Недо-пиши!
Недо-почни!
Недо-лиши!
І недо-їж!
І недо-пий!
І в Недоладію
Мерщій!
Отож
поїхали далі. Станція «Акторська»
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Робота над змістом повісті-казки. Бесіда.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Робота над змістом повісті-казки. Бесіда.
-
Коли ми вперше
знайомимося з Алею?
-
Хто створив країну
Недоладію і пильнує усі недороблені справи? (Недочеревик)
-
Давайте прослухаємо
інсценізацію, яку підготували нам учні.
«Як префікс недо- зіпсував життя
Алі»
Бабуся:
Онученько, люба, дякую тобі за подарунок до дня народження! Ти ж вечорами
сиділа, вишивала рушничок, старалася для мене! Ось розгорну, гляну! Ой! Що це?
Тільки один червоний хрестик і все? Ти, напевно, не встигла більше?
Аля: Бабусю,
пробач, я почала вишивати, а тоді відклала на потім і забула. Я піду у свою
кімнату. От халепа! Все у мене щось не виходить до кінця!
Недочеревик:
Ось ти мені й потрібна! Це твоя сота недороблена справа! Тож гайда в країну
Недоладію! (Виходять разом)
Аля: Оце так! Де
я? Тут усе якесь чудне: півозера, півсонця. Ось і хлопчик якийсь наближається.
А чому це він такий перекошений і без лівого вуха?
Недоладько:
Привіт, новенька! Як тебе звати й чому ти тут опинилася?
Аля: Скажи, будь
ласка, у яку країну я потрапила? І ти чому такий дивний, перекошений якийсь?
Хоча по очах бачу, що ти добрий та привітний.
Недоладько:
Це країна Недоладія, і живуть тут усі недороблені справи. От і мене якась
дівчинка недомалювала, тому я такий…
Аля: Я не хочу тут
бути! Як звідси вибратися?
Недоладько:
Про це, мабуть, знає наш король Недороль Десятий. Я тебе проведу до нього, але
обіцяй: якщо знайдеш дорогу звідси, розкажеш про це і мені.
Аля: Добре, ходімо
звідси!
-
Який висновок можна
зробити з прослуханої інсценізації?
– Чи можна сказати, що Аля відкладала на завтра те, що
можна було зробити сьогодні? Це добре чи погано?
–
Про які риси характеру
Алі ми з вами дізнаємося на початку твору?
– Чи маєте ви
спільні риси з Алею?
-
Чи могли батьки
вплинути на формування характеру дівчинки? Як?
-
Чи змінилася
дівчинка у кінці казки?
Давайте
складемо «Асоціативне гроно» риси характеру Алі ,яке поділимо на дві частини: на початку казки і вкінці.
-
А яку рису
характеру Галина Малик засуджує найбільше у цій казці?
-
Діти лінощі – це
одна із найгірших рис людського характеру, з якою нам доводиться часто
боротися. У Біблії лінощі – це зло, яке приводить до гріха.
Станція «У
лабіринтах тексту»
-
Як ви думаєте чому
країна називалася Недоладією?
-
Знайдіть та
зачитайте епізод, де описується ця незвичайна країна?
-
Зачитайте як
змальовано місто Недоград?
-
Хто є мешканцями
країни Недоладії, перелічіть. Яку роль виконує префікс недо у їхніх іменах?
-
А чи знаєте ви, що
означає префікс недо- в українській мові?
З
української мови нам відомо, що префікс недо- означає дію, стан або якість, що
виявляються в процесах, ознаках і предметах неповною мірою. В цьому творі
префікс недо- додає комічного ефекту й краще розкриває думку про шкідливість
недороблених справ.
-
Хто з героїв
викликає у вас відразу? Чому?
-
А хто подобається
найбільше?
-
Зачитайте епізоди,
де авторка знайомить нас з Недоладьком,
Недопопелюшкою.
-
Що нам відомо про
Недороля Х? Охарактеризуйте його.
-
Коли Аля зробила
свою першу добру справу, яку змогла завершити? Зачитайте.
-
Що потрібно було
зробити Алі, щоб повернутися додому?
Чи впоралася вона зі всіма завданнями?
-
Діти, то які
морально-етичні проблеми порушуються в повісті-казці? Давайте складемо «Асоціативного куща»
Фізкультхвилинка.
Раз! Два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири - нахилились
Із струмочка дружно вмились.
П’ять, шість – всі веселі
Крутимось на каруселі.
Сім, вісім – в поїзд сіли
Ніжками затупотіли
Дев’ять, десять - відпочили
Й за навчання дружно сіли.
Станція «Творча»
І
група
Дослідження- відновлення
Установити послідовність подій
у тексті.
1.Поява чоловічка у червоному ковпаку.3
2.Аля знайомиться з Недоладьком.
5
3.Алі перехотілося вишивати рушника. 1
4.Аля у своїй кімнаті. 2
5. Дівчинка потрапляє у Недоладію. 4 6.Аля
разом з Недоладьком йде у столицю Недоладії –Недоград.
ІІ група
Пригадайте, які справи треба
було завершити в казці, щоб...
*зробити бабусі приємне
*звільнити країну від Першого Недорадника
*допомогти недоладянам..
ІІІ група
«Таємнича валіза»
Кому належить валіза за
переліком речей, які там знаходяться:
1. Моточок червоних ниток, стрічка, рушник (Аля)
2. Червоний ковпачок, зелений черевик, червоні шнурки (Недочеревик)
3. Шкіряний капелюшок з півнячою пір’їною (Недоладько)
4. Взуття, комірець, краватка, шнурки, волосся, гудзик(мешканці країни)
5. Шкіряна безрукавка, штани з різними по довжині холошами (Недоштанько)
Станція «Художня»
«У картинній галереї»
На домашнє завдання вам було намалювати ілюстрації до казки. Продемонструйте свою ілюстрацію і
прокоментуйте, яку подію ви відобразили.
Станція «Кінцева»
VІ. Підсумок уроку.
Прийшов час прощатися
з героями казки й повертатися з цікавої подорожі додому.
– Що б ви взяли на
згадку про цю мандрівку?
– Чи було цікаво читати повість і чому?
– У який момент за долю героїні ви переживали особливо?
– У який момент за долю героїні ви переживали особливо?
– Чи запропонували б ви прочитати цю казку
своїм батькам?
-
Чи досягли ми
поставленої мети?
-
То чого вчить нас
ця казка?
-
Давайте повернемося
до нашого епіграфу.
-
Памятайте, що завжди
треба доробляти справи, а не полишати їх незавершиними. Треба боротися з
власними лінощами. І пам’ятайте, що найкраща справа та, що має результат.
Домашнє завдання
Написати
продовження пригод Алі або від Алиного імені напишіть бабусі листа з країни
Недоладії. Розкажіть, що ви там
побачили та поясніть, чому дівчинка не
приготувала подарунок на її день народження.
Дужк змістовний урок. Наталія Степанівна - молодчина!
ВідповістиВидалити